Łódź vs Warszawa

Łódź vs Warszawa

 

Minęły 2 miesiące, odkąd mieszkam w Warszawie, jest to prawie nic w porównaniu do 7 lat mieszkania w Łodzi, ale chciałbym opisać wstępne porównanie obu tych miast.

Na początku zaznaczam, że są to moje odczucia, każdy może inaczej to odbierać, ale niektóre rzeczy są wspólne dla wszystkich. Zaczynamy!

Przy każdym temacie będę dawał punktacje 0-10 dla każdego z miast, gdzie 0 to tragedia, a 10 to extra.

 

Tempo

Jeszcze nie o bieganiu :), chodzi o Tempo życia, w Warszawie śmiało mogę powiedzieć, że wszystko, ale dosłownie wszystko jest przyspieszone x3. Być może po dłuższym pobycie tutaj się przyzwyczaję, ale gdy odwiedzam Łódź, to jest to wyraźnie widać. W Łodzi, życie jest spokojniejsze (szczególnie na Stokach), ludzie biegają za czymś cały czas, ale nie tak szybko jak w Warszawie.

Łódź: 8

Warszawa: 6

 

Ludzie

Być może, przez to tempo życia, ale odczuwam, że Ludzie w Warszawie są dość (tu długo szukałem dobrego słowa) niechętnie nastawieni do innych. Przypominam, to jest mój obraz Warszawy, ale dość często spotykam się z odpowiedziami na moje pytania na mieście w taki sposób, że odechciewa się tego o co się pytam 😊

Łódź: 8

Warszawa: 5

 

Ceny w sklepach

Ogólnie ceny w marketach są na tym samym poziomie co wszędzie i jeżeli coś to można założyć max +5%. Mocno za to odczuwalne są takie rzeczy jak jedzenie na mieście. Tu zauważam, że + 20 % to taka norma co do Łodzi, ale to też zależne kto i gdzie się stołuje. Lody na mieście w Łodzi średnio 3-4, Waw 4-5 itp.

Łódź: 8

Warszawa:7

 

Ceny mieszkań

Aktualnie wynajmuję mieszkanie, z racji tego, że pracę mam w centrum, to mieszkania też szukałem bliżej centrum i tutaj średnio za wynajem trzeba dodać sobie 700zł i więcej zależnie od lokalizacji i standardu. Zakup mieszkania? To już o wiele większa różnica, ponieważ w okolicach centrum za rynek wtórny mieszkanie około 50 m2, to wydatek 400 k +. Łódź tutaj jest o wiele lepszym rozwiązaniem, jeżeli mówimy o zakupie mieszkania.

Łódź: 8

Warszawa: 6

 

Komunikacja

Tu w stolicy w sumie komunikacja miejska jest jednym z najlepszych rozwiązań do podróżowania, dlaczego?

Ponieważ metrem/tramwajem/autobusem na miejsce docelowe dociera się znacznie szybciej niż autem. A nawet gdyby czas dojazdu był podobny, to i tak szukanie miejsca parkingowego zajmie drugie tyle. W skrócie, korki, korki i tragedia z znalezieniem miejsca parkingowego. Moje odczucia co do komunikacji w Warszawie są lepsze, wydaje mi się, że ten aspekt jest o wiele lepiej rozwiązany niż w Łodzi.

Łódź: 6

Warszawa: 8

 

Ilość ludzi i wielkość miasta

700 k vs 1,7 mln  to mówi samo za siebie, wszędzie jest tłoczno, aut jest dużo, a sama stolica jest bardzo duża, co owocuje długimi dojazdami do miejsc, do których chce się dotrzeć. Nie wyobrażam sobie dojazdu do pracy np. 1 h w jedną stronę, a tu słyszę, że to norma. Łódź tutaj przoduje, choć wszystko zależy od tego kto, gdzie mieszka i gdzie pracuje i czym do tej pracy jeździ.

Łódź: 8

Warszawa: 6

Park śniadaniowy – Mokotów

 

Możliwości

Warszawa daje o wiele więcej możliwości niż Łódź. Od możliwości rozwoju, zarobków, atrakcji, wydarzeń po miejsca odpoczynku i rekreacji.

Łódź: 6

Warszawa 8

 

Bieganie

Pod tym względem to mamy remis, Oba miasta mnie do biegania zachęcają. W Łodzi z racji, że głównie mieszkałem gdzieś na obrzeżach, plusem był fakt biegania po niezurbanizowanych terenach, gdzie biegało się spokojniej i bez czekania na światłach. Warszawa z racji swojej wielkości to uniemożliwia, trzeba gdzieś dojechać, aby pobiegać sobie np. 15 km spokojnie po miękkim, ale ilość parków to rekompensuje.

Łódź: 7

Warszawa: 7

Dobrze, że biegać można wszędzie 🙂

Podsumowanie

Ogólnie Warszawa kosztuje więcej, ale też daje więcej. Z mojej szybkiej punktacji Łódź wygrywa z Warszawą, ale to tylko wynika z faktu, że rzeczy które mi się rzucają w oczy to te bardziej niekorzystne dla Warszawy. Za to plusów życia w Warszawie jest bardzo dużo i ciągle odnajduje nowe.

Jak się tutaj zadomowię dłużej, być może powrócę do tego podsumowania.

Czy ktoś z Was ma podobne odczucia, może odmienne? Chętnie poznam Twój punkt widzenia w komentarzach 🙂

Jednym zdaniem – Jestem zadowolony ze zmiany i jak będzie dalej to czas pokaże 😊

Share This:

3 thoughts on “Łódź vs Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *