Festina Lente
Niedawno minął pierwszy miesiąc premiery bloga i fanpage Spieszsiępowoli.pl. Poniżej zamieszczam kilka ciekawostek odnośnie tego, skąd – tak naprawdę, wzięła się nazwa bloga. Co oznacza sama nazwa oraz jej historia. Na koniec przedstawię nowe logo, które będzie niedługo znakiem charakterystycznym tej strony :).
Na początek – skąd pomysł na nazwę bloga spieszsiepowoli? Sentencja ta oznacza, aby zrobić coś z rozwagą, dokładnie bez pośpiechu i pilnie. Gdy się spieszymy popełniamy dużo błędów po drodze. Z łaciny Festina lente lub σπεῦδε βραδέως (ang. more haste, less speed) oznacza w wolnym tłumaczeniu Powolny pośpiech. Były to ulubione słowa Oktawiana Augusta.Wypowiadał te słowa po grecku, uważając, że wodzowi nie przystoi podejmowanie pochopnych i nieprzemyślanych decyzji. Alciata natomiast odnosi się do dobrego i rozważnego, troszczącego się o bezpieczeństwo poddanych władcy (jak u Erazma z Rotterdamu).
Mi te słowa kiedyś mocno zakorzeniły się w głowie na treningu, gdy pewien rolnik widząc mnie biegnącego obok jego gospodarstwa z uśmiechem pozdrowił mnie słowami – Spiesz się powoli.
Bardzo dobrze ta sentencja oddaje sens biegania. Nie można przecież od razu wyjść i biec najszybciej jak się da 10 km. Organizm musi się stopniowo i powoli przystosowywać. To długotrwały i mądry trening zbliża nas do sukcesów i upragnionych celów. Nie można czegoś przyspieszyć, czy biegać za dużo -bo to najczęściej kończy się kontuzją.
Logo
Hasło spiesz się powoli miało kiedyś wiele oznaczeń, był to np. zając w muszli ślimaka, krab i motyl, pierścionek z brylantem spleciony z liści oraz najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawany – delfin owinięty wokół kotwicy.
Przedstawienie delfina owiniętego wokół kotwicy zostało przejęte z monety cesarza Tytusa Wespazjana (I w. n.e.) najpierw przez F. Coloring (Hypnerotomachia 7). Kotwica symbolizuje niespieszność w działaniu oraz bezpieczeństwo. Delfin zaś szybkość, co w sumie oddaje myśl „Śpiesz się powoli”. Nadruk przedstawiający delfina wokół kotwicy był również znakiem na książkach drukarza weneckiego Aldusa Manutiusa (1449-1515), który wprowadził kursywę i kieszeniowce Znak ten był wybijany na monetach wielu miast portowych, w Aleksandrii, Antiochii, monetach rz. za panowania Tytusa , na grobach żeglarzy i rybaków.
Poniżej zamieszczam samą grafikę która będzie znakiem mojego bloga oraz obrazek podsumowujący ostatni miesiąc aktywności na blogu.